Rzeszów: Ikony Marii Topolewicz - relacja z wernisażu wystawy

• 13-03-2018
Rzeszów: Ikony Marii Topolewicz - relacja z wernisażu wystawy Fot. WiMBP w Rzeszowie

6 marca 2018 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy "Ikony Marii Topolewicz". Wystawę otworzyła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie podkreślając wyjątkowość spotkania, które tym razem nie dotyczyło słowa pisanego, ale pisania ikon.

Ikona jest obrazem kultowym, wypracowanym w chrześcijaństwie wschodnim na przestrzeni IV-XV w., łączącym poprzez modlitwę świat ziemski (profanum) ze światem Bożym (sacrum). Głównym celem każdej ikony jest nawiązanie duchowej komunikacji pomiędzy przedstawieniem a obserwatorem. Każdy szczegół (układ, proporcje malowanych postaci, ich gesty, tło, kolory) ma tu swoje symboliczne znaczenie.

Autorka prezentowanych w WiMBP ikon - Maria Topolewicz - mieszka w Rzeszowie, jest absolwentką  tutejszego II LO i WSP, przez wiele lat była nauczycielką szkół średnich i wykładowcą w Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców "Polonus" Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieszkając  i pracując przez ponad 30 lat w Sanoku miała sposobność bliskiego poznania różnych aspektów wielokulturowości i tradycji naszego regionu – w wymiarach historycznym, artystycznym i społecznym. Swoje ikony zawsze tworzy w oparciu o oryginały, ze szczególną dbałością o zgodność z tradycyjnymi kanonami i dociekliwością w odkrywaniu symboliki przesłań teologicznych (biblijnych bądź hagiograficznych). Nie stroni wszakże od subtelnej, osobistej ich interpretacji. Pracę nad wybraną ikoną poprzedza wnikliwymi studiami literatury przedmiotu, tematycznych albumów, stosownych fragmentów Biblii czy legend o świętych.

Na przygotowanej przez WiMBP wystawie zebrane są charakterystyczne typy kanonicznych przedstawień: Chrystus Pantokrator (Wszechwładca), Matka Boża Hodegetria (Wskazująca drogę), Eleusa (Współczująca), Matka Boża Znaku, Moce niebiańskie (reprezentowane przez archaniołów), serafiny, cherubiny i trony, a także Trójca Święta i Prorok. Postacie anielskie ukazane są w kształtach ludzkich. Bohaterami ikon są także święci - m.in. Święty Mikołaj, Święta Katarzyna, Święta Zofia, Święta Barbara, Święty Włodzimierz, Święty Grzegorz, a ich przedstawienia częstokroć obrazują sceny z ich życia (bohaterskie czyny i cudowne wydarzenia).

Na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Maria Topolewicz prezentuje 57 ikon – to plon ponad dziesięciu lat twórczego wysiłku i artystycznej pasji. Ekspozycję uzupełniają książki ze zbiorów własnych WiMBP oraz prywatnych Marii Topolewicz,  w tym albumy prezentujące najpiękniejsze ikony z nie tylko polskich kolekcji, poradniki pisania ikon oraz publikacje dotyczące tradycji religijnych, architektury cerkiewnej oraz katalog wystawy.

Wystawę można zwiedzać od 6 marca do 7 kwietnia 2018 r. w sali konferencyjnej oraz holu głównym budynku WiMBP w Rzeszowie (ul. Sokoła 13) od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 19.00 i w sobotę od godz. 9.00- 15.00. Wstęp wolny!

Renata Dziepak