Rzeszów: Promocja tomiku poezji Jana Belcika "Cienie Getsemani" - relacja

• 06-03-2018
Rzeszów: Promocja tomiku poezji Jana Belcika "Cienie Getsemani" - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

2 marca 2018 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP odbyła się promocja tomiku poezji Jana Belcika "Cienie Getsemani" wydanego w ramach serii poetyckiej Biblioteki "Frazy".

Prowadzący spotkanie dr Jan Wolski - pod redakcją którego został wydany najnowszy tomik krośnieńskiego poety – nakreślając drogę twórczą Jana Belcika zwrócił uwagę, że od debiutanckiej książki "W cieniu Cergowej" z 1989 roku, pojawia się w jego wierszach motyw drogi i wędrówki, który znamionuje tę twórczość. Jan Belcik wspomniał o latach młodości spędzonych w rodzinnej Dukli, mieście położonym nad Jasiołką, nad którym góruje tajemnicza, charakterystyczna sylwetka góry Cergowej, gdzie moment wchodzenia w życie, bliskość natury i dukielskich zabytków były niezwykle ważne i stały się "pieczątką na wrażliwości" poety.

Próba nazwania siebie, uważność i dbanie o słowo, to swoista cecha twórczości Jana Belcika, widoczna w omawianym ostatnim tomiku poety. Zebrani mogli się o tym przekonać, słuchając wybranych wierszy z tomiku "Cienie Getsemani" w interpretacji Doroty Kwoki i Mariusza Kalandyka.Książka jest poetyckim dziennikiem wyjazdu do Izraela odbytego w 2013 roku. Wiersze ułożone według dat i kolejności odwiedzanych miejsc, są - jak mówi sam poeta - refleksją i próbą zrozumienia wiary z pozycji człowieka dojrzałego, który nie podchodzi do czytania Biblii z czystością dziecka, ale ma za sobą kryzysy, zwątpienia, doświadczenie utraty bliskich. Istotne dla tej wędrówki jest odnajdywanie śladów przeszłości, odmienności kulturowej i współcześnie dziejącej się historii, która odgrywa się w scenerii naznaczonej znakami dziejów. Zaprzyjaźniona z Janem Belcikiem poetka s. Dawida Ryll, zwróciła uwagę, że pielgrzymowanie do Ziemi Świętej jest podróżą życia. To nie tylko otwarcie się na zewnątrz, ale przede wszystkim pielgrzymka w świat wewnętrzny.

Oprawa graficzna tomiku "Cienie Getsemani" autorstwa Marleny Makiel-Hędrzak - którą można było podczas promocji zobaczyć w roboczych szkicach i oryginalnych gotowych ilustracjach - zdaje się pokazywać symboliczny i nadprzyrodzony wymiar zetknięcia świata materialnego ze światem duchowym, tradycji i nowoczesności obecnych w twórczości krośnieńskiego poety.

Jan Belcik urodził się w 1960 roku w Dukli. Mieszka w Krośnie. Jest autorem sześciu tomików poezji: "W cieniu Cergowej", red. wydania Władysław Biszewski, Fundacja A. Domagały-Jakuć, Łódź 1989. "Fotografie (nie)przypadkowe", red. Jan Tulik, Oficyna Wydawnicza Kalliope, Krosno 1995. "Incognito", red. Andrzej Szwast, Wydawnictwo Nonparel, Krosno 2001. "Inne cienie", posłowie Zofia Bartecka, red. Jan Tulik, Com-druk Robert Lula, Krosno 2009. "Drugi brzeg", Biblioteka "Nowej Okolicy Poetów", t. 26, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2012. "Cienie Getsemani", red. Jan Wolski, Biblioteka "Frazy", Rzeszów 2017. Wiersze publikował na łamach wielu pism kulturalno-literackich, w almanachach, radiu, jest laureatem szeregu ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich.

Barbara Balicka