• 26-01-2018
Krosno: Słowa jak wędka, czyli warsztaty dziennikarskie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej PBW w Krośnie

- Pamiętajcie o zasadzie 5 pytań dziennikarskich, na które musimy odpowiedzieć czytelnikowi w dobrej notatce prasowej, czyli kto?, co?, gdzie?, kiedy?, dlaczego? - to rada Wioletty Zimmermann-Szubry, dziennikarza i sekretarza redakcji Tygodnika Regionalnego "Nowe Podkarpacie" dla uczniów, którzy wzięli udział w Młodzieżowych Warsztatach Dziennikarskich zorganizowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie 25 stycznia 2018 r.

"Słowa jak wędka, czyli jak pisać informacje prasowe" to I Blok dziennikarskich warsztatów dla młodzieży, w którym uczestniczyli członkowie kółka dziennikarskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 "naftówka" w Krośnie. Celem zajęć jest rozwijanie aktywności twórczej i zainteresowań dziennikarskich wśród młodzieży oraz inspirowanie do samodzielnej pracy przy tworzeniu szkolnych/młodzieżowych czasopism. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z warsztatem pracy dziennikarza, zasadami pisania informacji prasowych, konstruowaniem wypowiedzi oraz dowiedzieli się, co to jest m.in. kolumna, layout, lead, łam, winieta, pagina, szpalta, background, a nawet jak wygląda skład gazety i czym są "szczotki". Efektem spotkania były próby napisania klasycznej informacji prasowej, czyli takiej, którą czytelnik ma: zauważyć, przeczytać i zrozumieć.

Kolejne zajęcia warsztatowe z cyklu Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie będą dotyczyły warsztatu dziennikarstwa radiowego, telewizyjnego i internetowego.

Romualda Wojnar

Czytany 188 razy Ostatnio zmieniany 26-01-2018