• 24-01-2018
Zagórz: X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu MGBP w Zagórzu

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbywały się po raz drugi również w Zagórzu, a ich współorganizatorami w naszej miejscowości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Obsługi Szkół, Szkoła Podstawowa w Porażu im. Janusza Korczaka, Gimnazjum w Tarnawie Dolnej im. Jana Pawła II, Gimnazjum w Zagórzu  im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i św. Kazimierza w Zagórzu.

Uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek 22 stycznia o godz. 12.00 pod zbiorową mogiłą w Zasławiu, gdzie w miejscu masowej egzekucji Żydów w obozie pracy i zagłady uczczono pamięć pomordowanych. Po przemówieniach i odmówionej modlitwie przez rabina Yehoshue Ellisa – emisariusza Szawei Israel w Katowicach i ks. Józefa Kasiaka proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starym Zagórzu, wiązanki i znicze złożyli przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Miasta i Gminy Zagórz pan Ernest Nowak, radny Rady Miejskiej w Zagórzu pan Lucjan Piszko oraz przewodnicząca Osiedla Zasław pani Zofia Woźna. Wiązanki złożyli również zaproszeni goście - pani Agata Śmierzyńska - prezes fundacji Anioły Kultury z Warszawy, pan Tomasz Czarny - dyrektor  fundacji Anioły Kultury, mieszkańcy Zagórza, młodzież szkolna oraz gromada zuchowa.

W drugiej części uroczystości wysłuchaliśmy prelekcji pana Arkadiusza Komskiego na temat Żydów sanockich, pani dr Ewa Bryła opowiedziała o projekcie zrealizowanym w 2010 r. pt. "Kadisz Sierocy - między Sanem a Osławą". W ramach projektu powstała makieta przedstawiająca obóz pracy w Zasławiu, która była do obejrzenia podczas spotkania. Pani Agata Śmierzyńska z fundacji Anioły Kultury z Warszawy przedstawiła działalność swojej organizacji, natomiast młodzież ze Szkoły Podstawowej w Porażu oraz Gimnazjum w Tarnawie Dolnej pod opieką nauczyciela historii pana Marka Drwięgi opowiedziała o projekcie, który miał na celu przybliżenie śladów materialnych i niematerialnych ludności żydowskiej w gminie Zagórz.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu