Konkurs Bibliotekarz Roku 2017

• 19-01-2018

Rozpoczynamy VIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku 2017. Ma on szczególny charakter jako impreza kończąca obchody 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Kandydaci powinni reprezentować bibliotekarzy zasługujących na wysoką ocenę za dokonania w roku jubileuszowym. Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego, podczas których są wybierani najbardziej cenieni bibliotekarze w poszczególnych województwach, a następnie Bibliotekarz Roku 2017 cieszący się najwyższym uznaniem w kraju.

Etap I przeprowadzają zarządy okręgów SBP, etap II – Zarząd Główny SBP. W II etapie, obok głosowania internetowego (w wyniku którego powstaje ranking internautów), wyboru Bibliotekarza Roku dokonują także zarządy okręgów, które głosują na finalistów I etapu, z pominięciem własnego kandydata. Utworzone w ten sposób rankingi okręgów stanowią obok rankingu internautów podstawę do sporządzenia rankingu finałowego, który wyłania ostatecznego zwycięzcę.

Oba rankingi stanowią podstawę do ustalenia kolejności poszczególnych finalistów. O ostatecznym miejscu finalisty w konkursie decydować będzie średnia arytmetyczna uzyskana po zsumowaniu miejsc jakie zajmie on w każdym z rankingów. W przypadku uzyskania tej samej średniej przez więcej niż jednego finalistę decydujące znaczenie ma wyższe wskazanie w rankingu internautów.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 31 stycznia do 28 lutego 2018 r. trwa zgłaszanie kandydatów w poszczególnych okręgach. Prawo zgłaszania kandydatów mają zarówno osoby indywidualne (pracownicy i użytkownicy bibliotek), jak też struktury i przedstawiciele SBP oraz innych organizacji, dyrekcje bibliotek i lokalne władze (samorządowe, uczelniane). Aby zgłosić kandydata należy wypełnić formularz znajdujący się na portalu SBP www.sbp.pl (zał. 1) lub na stronie internetowej WiMBP w Rzeszowie www.wimbp.rzeszow.pl/komunikaty-sbp/.

Wypełniony formularz składa się lub przesyła do Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, 35-010 Rzeszów. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest podanie danych zgłaszającego (nazwiska/nazwy, adresu, e-maila lub telefonu) oraz pisemna zgoda kandydata na udział w konkursie i przetwarzanie jego danych osobowych do celów związanych z konkursem (zał. 2).

Głosowanie internautów trwa od 11 kwietnia do 6 maja 2018 r. Zasady głosowania internetowego nie uległy zmianie - można oddać głos tylko raz na każdego z finalistów, po uprzednim zalogowaniu się na portalu.

Wyniki konkursu Bibliotekarz Roku 2017 zostaną ogłoszone na portalu SBP najpóźniej do 8 maja 2018 r.

Zapraszam wszystkich członków SBP, bibliotekarzy, czytelników i sympatyków bibliotek do aktywnego udziału w wyborze Bibliotekarza Roku 2017. Pamiętajmy, że konkurs Bibliotekarz Roku jest doskonałą formą promocji biblioteki, zawodu bibliotekarza i umacniania jego wizerunku w odbiorze społecznym.

Małgorzata Sierżęga
Przewodnicząca