Rzeszów: Wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Pióro Pegaza 2017 oraz koncert Aleksandra Berkowicza

• 27 październik 2017

25 października 2017 r., w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Pióro Pegaza 2017 „Twego nurtu potęga”.

To już trzecia edycja Konkursu, którego organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Twego nurtu potęga”, zorganizowana została w związku z obchodami Roku Rzeki Wisły, uchwalonego przez Sejm RP w 2017 r.

550 lat temu, w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Ustanawiając rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły "Sejm oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego".

Celem tegorocznej edycji było zainspirowanie twórców do podjęcia motywu akwatycznego, „docenienie znaczenia Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa”, uwrażliwienie na piękno i bogactwo naszego języka ojczystego. Konkurs skierowany był zarówno do debiutujących poetów, jak i twórców z określonym dorobkiem. Jego idea to wspieranie talentów literackich, pobudzanie wrażliwości poetyckiej, twórczej aktywności i artystycznej konfrontacji.

Konkurs miał charakter otwarty. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie jednego wiersza, nawiązującego do hasła przewodniego. Uczestnicy mogli przesyłać swoje prace do 31 sierpnia 2017 r.

Przedsięwzięcie  spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 113 prac, w tym 106 zostało zakwalifikowanych do oceny merytorycznej. Wiersze oceniało Jury w składzie:

dr Zofia Brzuchowska, literaturoznawca, krytyk literacki – przewodnicząca Jury,
    dr Iwona Piętak, redaktor Polskiego Radia Rzeszów,
    Lucyna Kloczkowska, kustosz, kierownik Działu Instrukcyjno–Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Wieczór rozpoczął się serdecznym powitaniem licznie przybyłych gości przez Barbarę Chmurę – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Przewodnicząca Jury dr Zofia Brzuchowska przedstawiła analizę krytyczno-literacką nadesłanych utworów.

Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody:

I w wysokości 750 zł, którą otrzymał Marek Szczerbiński, za wiersz „Wisła”,
    II w wysokości 500 zł, którą otrzymał Krzysztof Rejmer, za wiersz „Kaprys na rzekę i trzy pory roku”,
    III w wysokości 400 zł, którą otrzymała Urszula Krajewska–Szeligowska, za wiersz „Wiślana opowieść" (akrostych),

oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 200 zł., które otrzymali:

Anna Piliszewska, za wiersz „wiślany sen”
    Marzenna Lewandowska, za wiersz „RZEKA MOJA”
    Marcin Królikowski, za wiersz „Miasto przewiązane rzeką”.

Zwycięskie utwory zostały głośno odczytane zarówno przez ich autorów jaki i organizatorów i członków Jury.

Artystyczną oprawę wieczoru przygotował Aleksander Berkowicz - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, muzyk - kontrabasista Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, który poza uprawianiem muzyki symfonicznej i kameralnej, tworzy i wykonuje także muzykę rozrywkową, czego efektem jest, m.in. autorska płyta „Świat piękny jest!” oraz  projekty: „NIEPODLEGŁA 100” - koncert patriotyczny poświęcony 100. rocznicy odzyskania  niepodległości przez Polskę, „Kolędy i pastorałki", „Mickiewicz contra Fredro" a także „Recital Niepoważny". Panu Aleksandrowi towarzyszył gitarzysta Grzegorz Wziątka.

Niespodzianką wieczoru była specjalnie na tę okazję skomponowana i zaprezentowana przez Pana Aleksandra Berkowicza muzyka  do zwycięskiego utworu.

Konkurs współfinansowany był przez: Inżynierię Rzeszów S.A. i Firmę Kampanie SEO – pozycjonowanie stron z siedzibą w Gorzycach.

Dyrekcja WiMBP w Rzeszowie składa serdeczne podziękowania występującym artystom, laureatom, uczestnikom konkursu, sponsorom, przybyłym gościom oraz wszystkim pracownikom biblioteki, zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Anna Dobrzańska

-------------------------------------------------------------------------------------

Gościem specjalnej audycji na żywo Polskiego Radia Rzeszów, na temat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Pióro Pegaza 2017, 25 października 2017, była Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP oraz dr Zofia Brzuchowska. Audycję poprowadzili Bernadeta Szczypta i Maciej Gnatowski.

Relacja z uroczystości oraz rozmowy z laureatami pojawiły się w wieczornym serwisie informacyjnym Polskiego Radia Rzeszów, w dniu 25 października, oraz w porannym, w dniu 26 października 2017, a także 27 października w audycji "Okolice Kultury".
Audycja na temat Konkursu pojawiła się także w Radiu Via, w dniu 26 października, autor:  Agnieszka Radochońska–Kloc.

Czytany 80 razy Ostatnio zmieniany 27 październik 2017