Biblioteka miejscem rozwijania tożsamości regionalnej” - VIII. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego

  • 10-10-2017
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

28 i 29 września 2017 roku w Przemyślu obyła się dwudniowa, ósma już, Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego, zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie we współpracy z Zarządem Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Przemyską Biblioteką Publiczną im. Ignacego Krasickiego.

Tegoroczna Konferencja miała nieco nietypowy przebieg. W pierwszym dniu uczestnicy zostali zaproszeni przez Gospodarzy na uroczystość 70-lecia Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Dzięki temu dyrektorzy bibliotek, oprócz przyłączenia się do gratulacji i życzeń dla pracowników Jubilatki, zapoznali się z bogatą i różnorodną działalnością przemyskiej biblioteki, oglądając filmową prezentację i słuchając okolicznościowych wystąpień. Mieli również okazję zwiedzić wszystkie agendy PBP, która od niemal 3 lat funkcjonuje w nowej, pięknej siedzibie w zabytkowym budynku, gruntownie wyremontowanym i zmodernizowanym, z dobudowanym nowoczesnym skrzydłem. Ciekawa aranżacja wnętrz łączy elementy typowe dla tradycyjnej, klasycznej biblioteki i współczesnej, wykorzystującej w codziennej pracy nowoczesne technologie.

Zgodnie z programem pierwszego dnia odbyło się również zwiedzanie, z przewodnikiem, Przemyśla – miasta zabytkowego o wielokulturowej tradycji. Spojrzenie na panoramę ze wzgórza widokowego (Kopiec Tatarski) pokazało, że oprócz zabytków, Przemyśl ma także swoje nowoczesne oblicze.

Drugi dzień poświęcony był w całości już zagadnieniom związanym z regionalizmem. Konferencja w Przemyślu przebiegało pod hasłem „Biblioteka miejscem rozwijania tożsamości regionalnej”.

Konferencję otworzyła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Kilka ciepłych słów skierował do uczestników również dyrektor PBP, dr Maciej Waltoś.

Obrady prowadziła Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Swoistego wprowadzenia w tematykę regionalną, rozpoczynając merytoryczną część Konferencji, dokonała dr Jadwiga Stęchły z Instytutu Dziedzictwa Narodowego - Oddział w Rzeszowie, wystąpieniem „Specyfika dziedzictwa kulturowego Podkarpacia”. Omówiła, m.in. najważniejsze elementy dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego, obszaru obejmującego województwo podkarpackie, zwracając szczególną uwagę na kształtujące je historyczne uwarunkowania rejonu pogranicza – etnicznego, politycznego i religijnego. Wszystko to sprawia, ze krajobraz kulturowy Podkarpacia jest bogaty zróżnicowany i niejednorodny. Dziedzictwo kulturowe to ważny czynnik życia i działalności każdego człowieka. Stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Dla integrowania społeczności lokalnej bardzo ważne jest dziedzictwo regionalne, na które składają się zabytki o znaczeniu lokalnym związane z tradycją i historią danego regionu.

Następnie uczestnicy zapoznali się z interesującymi i merytorycznie dobrze przygotowanymi prezentacjami o tematyce związanej ze zbiorami regionalnymi w bibliotekach publicznych (nie tylko książkowymi), sposobami ich wykorzystywania, prezentowania i popularyzowania; obrazującymi działalność regionalną bibliotek (w przeszłości i obecnie); dotyczącymi wydawnictw regionalnych bibliotek, wystawiennictwa, programów edukacyjnych, współpracy z towarzystwami regionalnymi, wreszcie z cyfryzacją zbiorów regionalnych.

Kolekcje regionalne w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – Barbara Chmura, WiMBP w Rzeszowie.

Regionalia w bibliotece cyfrowej na przykładzie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej – Wojciech Kowalewski, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Biblioteki w mniejszych ośrodkach miejskich, jako centra regionalizmu w przeszłości i obecnie – dr hab. Tomasz Pudłocki, Uniwersytet Jagielloński.

Jak założyć społeczne archiwum tradycji lokalnej w bibliotece – Agnieszka Świątecka, Ośrodek „KARTA” w Warszawie.

Biblioteka pod Atlantami, jako promotor działań rozwijających tożsamość regionalną - Sława Janiszewska, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie).

O regionalizmie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Współpraca Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej z organizacjami regionalnymi – Teresa Leśniak, KBP w Krośnie.

Regionalnie – medialnie – niebanalnie. Regionalia w praktyce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle – Dorota Woźnica, MBP w Jaśle.

Gromadzenie zbiorów regionalnych w bibliotekach – moda czy konieczność. Na przykładzie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej – Andrzej Dominik Jagodziński, MiPBP w Kolbuszowej.

Ostatnim punktem Programu była relacja ze Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA, który odbywał się tym razem w Polsce we Wrocławiu. Swoje wrażenia z uczestnictwa w Kongresie przedstawiła Agata Pilawa z Przemyskiej Biblioteki Publicznej.

Konferencję zamknęła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, serdecznie dziękując współorganizatorom, prelegentom i uczestnikom za aktywny udział w obradach.

Spotkanie dyrektorów bibliotek na Konferencji było również okazją do wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych, w organizowanym przez Zarząd Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich konkursie na najciekawsze wydarzenie zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek w 2016 roku, ph. „Biblioteka inspiruje”. Z rąk Małgorzaty Sierżęgi, przewodniczącej i Andrzeja D. Jagodzińskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie, nagrody odebrali:  Elżbieta Tkacz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu – Puchar za zajęcie I miejsca, Maciej Waltoś, dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. I. Krasickiego – Dyplom za zajęcie II miejsca; Małgorzata Sońska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie – Dyplom za zajęcie III miejsca, Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – wyróżnienie w konkursie.

Lucyna Kloczkowska
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego
WiMBP w Rzeszowie

 

Czytany 307 razy Ostatnio zmieniany 10-10-2017

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij