74b3tetnda{o#9f2um"r%n*xay7l5l=5w8g(29n{2wh

• 17 maj 2017
Rzeszów: Wystąpienie Dyrektora WiMBP w Rzeszowie Barbary Chmury na III. Kongresie Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego Fot.: ze strony UR

15 maja 2017 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się III. Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego.

Organizatorami Kongresu był Instytut Historii i Wydział Socjologiczno-Historyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Założeniem Kongresu było wyeksponowanie działań tych organizacji pozarządowych Podkarpacia, które odnoszą się do pielęgnowania dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu, a także kreowanie współpracy stowarzyszeń lokalnych, m.in. w zakresie wspólnych inicjatyw i projektów. Na Kongres zaproszono wielu gości - przedstawicieli władz, ludzi nauki oraz  działaczy organizacji pozarządowych.

Aktywnym uczestnikiem Kongresu była Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Barbara Chmura wygłosiła referat pod tytułem „Publikacje stowarzyszeń regionalnych województwa podkarpackiego w latach 2008-2016”, w którym przedstawiła dane liczbowe odnoszące się do wychodzących na Podkarpaciu publikacji książkowych i czasopism wydawanych przez towarzystwa regionalne oraz odniosła się do obecności takich publikacji w księgozbiorach WiMBP w Rzeszowie i Biblioteki Narodowej. W wykładzie Pani Dyrektor przedstawiła także źródła i sposoby pozyskiwania publikacji regionalnych przez rzeszowską bibliotekę, podała ciekawe przykłady różnorodnych wydawnictw w postaci czasopism, książek, biuletynów oraz dokumentów życia społecznego, zgromadzonych w księgozbiorze bibliotecznym.

Barbara Chmura w swojej prezentacji wymieniła najaktywniejsze, pod względem wydawanych tytułów, towarzystwa regionalne funkcjonujące na Podkarpaciu. Na koniec odniosła się do działań WiMBP w Rzeszowie w zakresie cyfryzacji i prezentacji w Internecie wydawnictw regionalnych organizacji pozarządowych w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej i Podkarpackiej Witrynie Czasopism, zachęcając jednocześnie uczestników Kongresu do współpracy z Biblioteką w zakresie digitalizacji bogatego dorobku wydawniczego organizacji działających w regionie.

>> Informacja o Kongresie na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego:

Czytany 196 razy Ostatnio zmieniany 17 maj 2017