Tarnobrzeg: Wystawa ikon Marii Topolewicz

  • %PM, %20 %666 %2018 %17:%Aug
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Tarnobrzeg: Wystawa ikon Marii Topolewicz MBP w Tarnobrzegu

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu (ul. Szeroka 13) zaprasza 20 sierpnia 2018 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy ikon Marii Topolewicz.

Ich autorka to absolwentka II LO i WSP w Rzeszowie, długoletnia nauczycielka szkół średnich i wykładowca w Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców "Polonus" Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tworzenie ikon odzwierciedla jej fascynację wielokulturowością Podkarpacia, którą poznała mieszkając i pracując przez ponad 30 lat w Sanoku. Swoje ikony pisze od przeszło dziesięciu lat. Zawsze w oparciu o oryginały, ze szczególna dbałością o zgodność z tradycyjnymi kanonami i dociekliwością w odkrywaniu symboliki przesłań teologicznych (biblijnych bądź hagiograficznych). Pracę nad wybraną ikoną poprzedza wnikliwymi studiami literatury przedmiotu, tematycznych albumów, stosownych fragmentów Biblii czy legend o świętych. Wśród prac, które Maria Topolewicz prezentuje na wystawie w Tarnobrzegu  najczęściej pojawiającym się motywem - oprócz wyobrażeń świętych orz scen rodzajowych opisujących życie i śmierć Jezusa Chrystusa - jest wizerunek Matki Bożej Czułej i Matki Bożej Przewodniczki. Całość ekspozycji uzupełnia literatura dotycząca tematu.

Wystawa w MBP w Tarnobrzegu czynna będzie do 21 września 2018 r. (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-17.00). Wstęp wolny.

Źródło: MBP w Tarnobrzegu

Read 166 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij