Wirtualna wystawa "W drodze do niepodległości 1914-1918" nt. historii wojennej Galicji

  • %AM, %07 %355 %2018 %08:%Nov
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Wirtualna wystawa "W drodze do niepodległości 1914-1918" nt. historii wojennej Galicji WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy "W drodze do niepodległości 1914-1918" przygotowanej z okazji 100. rocznicy  odzyskania niepodległości przez Polskę.
 
Wystawa prezentuje materiały zdigitalizowane i opublikowane w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej (pochodzące ze zbiorów różnych instytucji na Podkarpaciu współtworzących jej zasób) oraz w portalu "Przeszłość w pamiątkach ukryta". Zebrane w wirtualnej ekspozycji dokumenty to m.in. książki, artykuły prasowe, wspomnienia, korespondencje, pocztówki oraz fotografie dotyczące wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz wybrane źródła związane z przebiegiem walk o kształt Polski powojennej w 1919 roku.

Wśród zgromadzonych na wystawie materiałów czytelnicy znajdą dokumenty pochodzące ze zbiórek pamiątek rodzinnych z archiwów domowych mieszkańców Podkarpacia, prowadzonych przez WiMBP w Rzeszowie. Są to zdjęcia, listy, karty korespondencyjne, rozkazy wojskowe, odznaczenia i dyplomy, pamiętniki, publikacje z gazet i czasopism, albumy oraz wiele innych pamiątek z czasów I wojny światowej, jak i z okresu po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Najwięcej uwagi na stronach wirtualnej wystawy poświęcono historii wojennej na terenie Galicji oraz wspomnieniom mieszkańców tych ziem z okresu wojny.

Autorzy ekspozycji:

Koncepcja merytoryczna wirtualnej wystawy, opracowanie tekstów i bibliografii, dobór materiałów: Agata Rak-Wilczakowska - historyk, pracownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie
 
Projekt graficzny i przygotowanie strony internetowej wirtualnej wystawy: Joanna Piller - grafik komputerowy, pracownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie

Strona z prezentacją wirtualnej wystawy: http://www.wimbp.rzeszow.pl/wystawa_niepodleglosc/

WiMBP w Rzeszowie

 

Read 218 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij