Jasło: Matematyka zaklęta w konarach drzew - relacja z warsztatów genealogicznych

  • %PM, %05 %561 %2018 %13:%Nov
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Jasło: Matematyka zaklęta w konarach drzew - relacja z warsztatów genealogicznych Fot. MBP w Jaśle

Rodzimy się i żyjemy w rodzinie. Pełnej, rozbitej, małej, dużej, kochającej, skonfliktowanej... w jakiejś. Każdy ma rodzinę, ale czy ją naprawdę znamy? Czy pamiętamy imiona, daty oraz wydarzenia dotyczące naszej familii? Czy potrafimy dostrzec matematykę - królową wszystkich nauk w codziennym życiu? 19 i 30 października 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Programu "mPotęga" - Matematyka zaklęta w konarach drzew odbyły się warsztaty: drzewo genealogiczne.

Uczniowie Szkół Podstawowych Nr 1 i 2 w Jaśle zastanawiali się, co to jest drzewo genealogiczne, po co się je tworzy oraz w jaki sposób matematyka wpływa na nasze życie. Wspólnie z rodzicami i dziadkami przyjrzeli się z bliska dziejom i historii swoich rodzin oraz przygotowali informacje dotyczące członków rodziny. Każdy uczeń wykonał własne rodzinne drzewo genealogiczne, po czym wkroczył w świat wielkiej matematyki. Obliczył m.in. różnicę między poszczególnymi datami urodzin i śmierci oraz ustalił, ile rodzinne drzewo urosło od  jego urodzin, urodzin rodziców i dziadków – opierając się na przykładzie dębu, który rośnie około 2,5 cm na rok. Młodzi badacze historii przekonali się, że drzewo genealogiczne nie tylko w przejrzysty sposób pokazuje relacje rodzinne, ale również uświadamia nam, jak ważne jest wspólne spędzanie wolnego czasu. Nasze warsztaty są dowodem na to, że matematyka łączy pokolenia.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku - "mPotęga" to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Program ma na celu zachęcić nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu oraz pokazaniu matematyki w kreatywny i atrakcyjny sposób, aby stała się impulsem do wprowadzenia dzieci i młodzieży w przyjazny świat matematyki i logiki.

MBP w Jaśle

 

Read 244 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij