Stalowa Wola: Niepodległe kartki w bibliotece

  • %PM, %06 %556 %2018 %13:%Nov
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Stalowa Wola: Niepodległe kartki w bibliotece MBP w Stalowej Woli

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli włącza się do ogólnopolskiej akcji społecznej "Mamy Niepodległą!" organizowanej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W tym roku, każdy chętny będzie mógł z budynku MBP wysłać specjalną niepodległościową kartkę. Stanie tam bowiem specjalna skrzynka pocztowa.

- Idea akcji polega na radosnym świętowaniu kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę. Pocztówki będą czekały od 16 do 23 listopada 2018 r. w siedzibie MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Poprzez uniwersalny charakter akcji łączymy nie tylko pokolenia. Utrwalamy i wzmacniamy w powszechnej świadomości daty związane z odzyskiwaniem niepodległości. Przypominamy, że to święto optymistyczne, a radosne świętowanie uwalnia pozytywne emocje. Integrujemy na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim, co sprzyja pielęgnowaniu tożsamości i kształtowaniu postaw obywatelskich. Promujemy nowoczesny patriotyzm - przekonuje Ewa Biały, dyrektor MBP.

Okolicznościowe kartki w bibliotece będą dostępne bezpłatnie. Na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można je zaadresować, wpisać wiadomość, a dzięki skrzynce pocztowej, która pojawi się na czas trwania akcji, od razu wysłać. Znaczek nie będzie konieczny, kartki są tak oznaczone, że pewnością dotrą do adresata.

Edycja 2018 akcji społecznej "Mamy Niepodległą!" poświęcona jest, podpisanej przez Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 r., depeszy notyfikującej odrodzenie Polski. Chodzi o swoistą Polską Deklarację Niepodległości. Wyobraźmy sobie, że nie ma telefonu komórkowego, skanu, faksu ani e-maila. Nic. Prawie nic - jest radiotelegraf, ale informacja najpierw pójdzie drutem do tego, do kogo nie chcesz. Odpada. To co zrobić, żeby o dokumencie dowiedział się cały świat zwycięzców I wojny? Odebrać radiostację iskrową dotychczasowemu zaborcy. Chytre, ale tylko łatwo powiedzieć - pilnują jej umundurowani z obcym akcentem. No, ale jak się strzepuje trzech zaborców i chcesz się tym pochwalić światu to jeszcze jedna działobitnia musi zostać szybko zdobyta! Nocą z 18 na 19 listopada 1918 r. po sprytnie przygotowanej w konspiracji akcji, rozpoczyna się wielogodzinne nadawanie przez polskich żołnierzy depeszy. Stało się i poszło w świat, że "Mamy Niepodległą"!

Podczas poprzednich 5. edycji akcji Polacy wysłali w sumie milion takich kartek, od 2013 roku odbywa się ona pod patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP. W tym roku, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza, do akcji dołączyła także Stalowa Wola.

MBP w Stalowej Woli

 

Read 231 times Last modified on %AM, %07 %344 %2018 %08:%Nov

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij