Rzeszów: Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem - relacja

  • %AM, %13 %286 %2018 %07:%Jun
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Rzeszów: Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

8 czerwca 2018 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem, poetą, prozaikiem i malarzem. Tłumaczem z języka angielskiego i języka rosyjskiego. Autorem tomików poetyckich, powieści i opowiadań. Twórcy o wszechstronnych zainteresowaniach i rozpoznawalnym stylu.

Spotkanie z pisarzem i jego biblioteczką zorganizowane w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki otworzyło, przed miłośnikami literatury Jacka Dehnela, drzwi do poznania zarówno jego zamiłowań czytelniczych, ale przede wszystkim idei czytania i gromadzenia książek jako wartości pozwalających odnieść się nie tylko do historii i jej kontekstów, poznania stylów i gatunków literackich, ale także uznania książki jako przedmiotu, będącego częścią dziedzictwa rodzinnego i narodowego.

Jak zauważył Jacek Dehnel - autor "Młodszego księgowego. O książkach, czytaniu i pisaniu" - kształtują nas arcydzieła, z wiekiem nasze gusta i potrzeby się zmieniają, przekształca się także domowa biblioteka. Stanowi ona żywą całość, która jest zbiorem książek będących obrazem osobistej historii czytania. Choć dla pisarza jego przygoda z książkami zaczęła się od kontaktu z albumami z malarstwem i podczytywania książek swojej mamy, to z czasem jego wybory literackie doprowadziły do stworzenia własnej biblioteki, która ciągle powiększa się o pozycje współczesne i stare, odziedziczone i dostane, z różnych odległych sobie dziedzin, ale będących inspiracją intelektualną.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć dyskusji na temat wydanego w roku bieżącym przez Biuro Literackie poematu Jacka Dehnela "Serce Chopina", którego fragmenty autor zechciał zebranym przeczytać.

Dziękując Jackowi Dehnlowi za obecność w naszej Bibliotece i udział w Festiwalu Wyczytanej Książki dyrektor WiMBP Barbara Chmura podkreśliła, że wiele refleksji dotyczących kolekcjonowania książek jest bliskie zebranym w Wypożyczalni Muzycznej gościom, a szczególnie bibliotekarzom i naszej Bibliotece.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Barbara Balicka
WiMBP w Rzeszowie

 

Read 229 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij