Stalowa Wola: Czytaki dla osób niewidomych i niedowidzących

  • %PM, %09 %631 %2018 %15:%Jan
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Stalowa Wola: Czytaki dla osób niewidomych i niedowidzących Fot.: MBP w Stalowej Woli

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zainaugurowała 9 stycznia 2018 r. możliwość wypożyczania książek audio przygotowanych specjalnie dla osób słabowidzących oraz niewidzących.

We współpracy z Fundacją "Klucz" oraz Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca, MBP w Stalowej Woli pozyskała w sumie 1,5 tysiąca nowych tytułów oraz na początek dwa urządzenia do odtwarzania plików audio tzw. Czytaki. Książki audio dla osób z dysfunkcją wzroku dostępne są w MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 w Wypożyczalni Książki Mówionej (na parterze).

Na spotkaniu, które zainicjowało poszerzenie grupy czytelniczej biblioteki zjawili się m.in. członkowie stalowowolskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Część osób zrzeszonych w kole korzysta już prywatnie ze wspomnianych Czytaków - im biblioteka zaoferuje bogatą bazę książek dedykowanych na te urządzenia. Dwa udostępniane w MBP Czytaki będą mogły służyć osobom niedowidzącym oraz niewidomym ze Stalowej Woli i okolic.

A czym jest wspomniany Czytak? To urządzenie w pełni przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Jest niewielkie i proste w użyciu. Posiada funkcje podobne do magnetofonu kasetowego. Przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, urządzenie można również podłączyć do sprzętu audio. Jest zasilane z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza, który służy jednocześnie jako ładowarka. Czytak obsługuje format mp3 oraz zaszyfrowany format opracowany specjalnie na potrzeby urządzenia. Książki zapisywane są na kartach elektronicznych. Na karcie o pojemności 16 GB mieści się do 1100 godzin nagrania. Po skończeniu czytania kartę można zapełnić nowymi nagraniami w bibliotece. Czytaki, podobnie jak pozyskany zasób audio, biblioteka wypożyczać będzie na 35 dni, wyłącznie osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wzroku.

MBP w Stalowej Woli

 

Read 462 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij